w ,

17 najbardziej znanych polskich podróżników

Amazonka, Peru.
Amazonka, Peru.

Beata Pawlikowska (1965-)

Beata Pawlikowska
Beata Pawlikowska; źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Natalia Kaja Chmielewska, licencja: CC BY-SA 4.0

Prywatnie żona Wojciecha Cejrowskiego (do 2004r.), któremu towarzyszyła w wielu wyprawach. Jedną z nich opisał WC w „Gringo wśród dzikich plemion” – przejście pieszo przez jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na Ziemi, dżunglę Darien. Była pierwszą kobietą, która tego dokonała – on zaś pierwszym, i do tej pory chyba jedynym, Polakiem.

Nazywa się Blondynką, i pod takim też mianem występuje w tytułach wielu swoich audycji i książek. A tychże popełniła już dziesiątki – pierwszą w wielu osiemnastu lat. Część z nich została doceniona nie tylko przez czytelników, ale także wydawnictwa branżowe – jest laureatką Bursztynowego Motyla, nagrody im. A. Fiedlera. W swoich książkach i audycjach prezentuje optymistyczne podejście do życia i zawsze stara się szukać pozytywów. To jedna z cech sprawiających, że tak wiele osób lubi słuchać jej głosu i towarzyszyć na kartach książek, niekoniecznie tylko podróżniczych.

Wojciech Cejrowski (1964-)

Wojciech Cejrowski
Wojciech Cejrowski; źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Wojciech Cejrowski, licencja: CC BY-SA 4.0

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich podróżników, nie tylko za sprawą swoich wypraw, ale też bardzo wyrazistych poglądów politycznych. Na szczęście jego książki i audycje podróżnicze są w dużej mierze od nich wolne, więc przystępne dla każdego.

Podróżować zaczął blisko 40 lat temu, w czasach PRL. Gdy większość Polaków marzyła co najwyżej o wczasach w Bułgarii, on zwiedzał Amerykę. Głównie Środkową i Południową, do których wracał jeszcze wiele razy na przestrzeni tych lat. Jego stopa (słynna z tego, że często bosa) stanęła na sześciu kontynentach.

Opowiada o swoich podróżach z wielką swadą, przybliżając nam odległe zakątki świata w książkach i reportażach. Inni podróżnicy zarzucają mu zbytni europocentryzm i przekonanie o wyższości białego człowieka, a także wyśmiewanie wszelkiej odmienności. Faktycznie, warto zachować pewien dystans do relacji z jego podróży, jakkolwiek nie byłyby fascynujące.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Dawid to nie imię, Dawid to kujon

Dawid to nie imię, Dawid to…

15 ciekawostek o Japonii

15 ciekawostek o Japonii