w ,

17 najbardziej znanych polskich podróżników

Gobi, Mongolia.
Gobi, Mongolia.

Benedykt Polak (ok. 1200 – ok. 1251)

Zestawienie kończymy najstarszym polskim podróżnikiem. Jego prawdziwe imię jest nieznane, tak samo jak i rodowe. Wstąpił do zakonu franciszkanów i prawdopodobnie ze względu na znajomość języka i doświadczenie wojenne został członkiem poselstwa papieża Innocentego IV do chana Mongołów. Wyprawa, początkowo z eskortą rusińską, później tatarską, po roku podróży dotarła po obozu wnuka Czyngis-chana. W dalszą podróż Benedykt udał się samowtór z legatem papieskim i uznaje się go pierwszym Polakiem, który stanął na kontynencie Azjatyckim. Przez Kazachstan dotarli do dawnej stolicy imperium mongolskiego – słynnego Karakorum. Przebywali tam 4 miesiące, a ich poselstwo nie zostało przyjęte zgodnie z oczekiwaniami. Chan Gujuk zażyczył sobie, by papież i europejscy władcy przybyli do niego i oddali hołd, posłańcom nie zostało więc nic innego, jak ruszyć w drogę powrotną, która trwała kolejny rok.

Ta pierwsza europejska ekspedycja w głąb Azji trwała niemal 3 lata a podróżnicy przemierzyli 20 tysięcy kilometrów.

Mimo braku powodzenia na gruncie politycznym, wyprawa przyniosła bezcenną wiedzę w postaci opisów podróży. Spisano poufną relację, Historia Tartarorum, do dyspozycji papieża, która została opublikowana dopiero w 1965 roku. Benedykt napisał także rozprawę De Itinere Fratrum Minorum ad Tartaros, uznaną za pierwszy europejski traktat o Dalekim Wschodzie, zawierający także mały słownik mongolsko-łaciński. Ono również czekało latami na publikację – poznano je szerzej dopiero w 1839, a na polski przetłumaczono w 1986 roku.

Opisy Benedykta Polaka, a także jego towarzysza, legata papieskiego Jana di Piano Carpini, to najstarsze europejskie traktaty o Azji Środkowej. Do dziś są źródłem wiedzy o tamtych czasach. Są też uznawane za bardziej rzetelne i wiarygodne, niż powstałe później Opisanie Świata, którym zasłynął Marco Polo. Są też potwierdzone w średniowiecznych kronikach mongolskich, w których śladu po Marco Polo nie ma. Historycy nazywają tę podróż epokową, niemal na pewno czytał ją Krzysztof Kolumb przed swoją historyczną wyprawą. Tymczasem w ojczyźnie nie pamięta o nim prawie nikt.

 

 

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Dawid to nie imię, Dawid to kujon

Dawid to nie imię, Dawid to…

15 ciekawostek o Japonii

15 ciekawostek o Japonii