w

DVB-T2 HEVC – czym jest nowy standard nadawania telewizji cyfrowej?

Co zrobić, gdy okaże się, że nasz telewizor go nie odbiera?

Serious young Vietnamese repairman installing tv set in apartment of customer

Od kilku miesięcy w mediach słyszy się o stopniowym wprowadzaniu nowego standardu nadawania telewizji naziemnej. Całkowita zmiana nastąpiła 30 czerwca. To właśnie od tego czasu użytkownicy starszych urządzeń mogą mieć spore problemy z obiorem standardowych kanałów telewizyjnych. W takich przypadkach zakup nowego telewizora nie musi być koniecznością. Tańszym i o wiele wygodniejszym rozwiązaniem okaże się nabycie dekodera DVB-T2 HEVC.

 

DVB-T2 HEVC – czym tak właściwie jest?

Już w ubiegłym roku rząd zapowiedział, że zamierza nadawać sygnał telewizyjny w nowym standardzie. DVB-T2 HEVC to kolejny etap cyfryzacji telewizji w naszym kraju. Wprowadza sporo nowości, przede wszystkim pod względem jakości samego obrazu i dźwięku. Zmiana nadawania standardu spowodowana jest również koniecznością zwolnienia pasm UHF od 49 do 60 na potrzeby rozszerzenia zasięgu działania sieci 5G. Dotychczas telewizja naziemna wykorzystywała kanały od 21 do 60.

Standard DVB-T2 HEVC w kodowaniu sygnały używa technologii HEVC (High Efficiency Video Coding). Dzięki temu na jednym multipleksie nadawanych może być o wiele więcej kanałów jednocześnie. Oznacza to, że z czasem odbiorcy mogą otrzymać dostęp do większej ilości treści, zarówno tych darmowych, jak i płatnych. DVB-T2 HEVC to również lepsza jakość samego obrazu. Nadawcy, dzięki wykorzystaniu tej technologii, mogą przesyłać obraz w rozdzielczości nawet 8K, czyli 7680 × 4320 pikseli. Dotychczas mogło to być maksymalnie Full HD (1920 × 1080 pikseli).

DVB-T2 HEVC – czy muszę wymieniać telewizor?

Nowy standard nadawania telewizji naziemnej obowiązuje w całym kraju od 30 czerwca 2022 roku, jednak w poszczególnych województwach został wprowadzony już jakiś czas temu. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie tego, czy nasz telewizor go obsługuje, będzie wpisanie w wyszukiwarkę internetową modelu posiadanego przez nas urządzenia. Możemy również przeszukać instrukcję obsługi lub zadzwonić na infolinię producenta. Jeśli okaże się, że nasz telewizor nie odbiera nowego standardu, powinniśmy zastanowić się nad zakupem dodatkowego urządzenia, które pozwoli nam odbierać telewizję bez konieczności wymiany odbiornika. Tuner DVB-T2 HEVC to sprzęt pośredniczący w dekodowaniu sygnału i przesyłaniu go do naszego telewizora. Osoby korzystające jeszcze z kineskopów również mogą kupić takie urządzenie. W takich przypadkach sygnał przesyłany jest z wykorzystaniem złącza SCART. Kabel HDMI 4K lub obsługujący inne rozdzielczości przyda nam się w przypadku chęci odbioru telewizji na urządzeniu nieco nowszym, jednak nadal niewspierającym standardu DVB-T2 HEVC.

Zakup dekodera DVB-T2 HEVC – na jakie modele warto postawić?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń pozwalających na odbieranie telewizji nadawanej w nowym standardzie. Różnią się one między sobą zarówno ceną, jak i możliwościami i funkcjami dodatkowymi. Niektóre z nich mogą dodatkowo odtwarzać filmy, inne doskonale nadadzą się do telewizora kineskopowego. Jaki dekoder DVB-T2 HEVC wybrać? Sprawdź nasze propozycje już teraz!

1. Manta DVBT018

Manta DVBT018 to urządzenie wycenione na około 90 złotych. Poza funkcją odbioru telewizji cyfrowej w nowym standardzie dekoder posiada również obsługę telegazety oraz przewodnika po kanałach EPG. Ponadto za jego pośrednictwem możemy również wyświetlać różnego rodzaju multimedia, takie jak muzykę w formacie MP3, filmy czy zdjęcia. To dzięki zastosowaniu portu USB, umożliwiającego na podłączenie zewnętrznego nośnika danych. Dzięki obecności zarówno wyjścia HDMI, jak i SCART, Manta DVBT018 będzie mogła współpracować z nowymi oraz starszymi telewizorami.

2. WIWA H.265

WIWA H.265 to niezwykle kompaktowe urządzenie do dekodowania sygnału telewizji naziemnej. Wyceniony na około 140 złotych tuner zaprojektowany został w taki sposób, aby nie zajmował dużo miejsca – nie jest o wiele większy od pendrive’a. Wystarczy, że podłączymy go do portu HDMI i gniazda USB w telewizorze, by móc się cieszyć sygnałem w najwyższej jakości. WIWA H.265 posiada obsługę EPG, telegazety, napisów ekranowych, odczytuje dane z nośników USB oraz pozwala na nagrywanie audycji.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
windows 11

Windows 11 – niezawodny system operacyjny dla wielu typów urządzeń(Otwarta lista) (0 zgłoszeń)

Umowa Książki Psychologia Samorozwoju

Top 5 najlepszych książek dla miłośników psychologii i samorozwoju