w ,

17 najbardziej znanych polskich podróżników

17 najbardziej znanych polskich podróżników
17 najbardziej znanych polskich podróżników

Mówi się, że Polaków można znaleźć wszędzie na świecie. Gdziekolwiek nie zawędrujemy, natkniemy się na rodaka – albo na jego ślad. Niekiedy bardzo mocno odciśnięty w czasie, odległy o dziesiątki i setki lat. Dziś polscy podróżnicy wędrują po najdzikszych i najodleglejszych ostępach, relacjonując to w książkach i na filmach. Wieki temu dokonywali przełomowych odkryć geograficznych, chociaż pewnie wielu z nich nie będziecie kojarzyć. A jednak ich imiona na trwale zapisały się na mapach, nazwami szczytów, gór, miast…

Nie podejmujemy się wartościowania, kto z poniższych jest bardziej czy mniej znany, kto ważniejszy, a kto nie. Wszyscy zrobili dużo dla poznawania naszego świata i dla popularyzacji samej idei podróżowania po nim.

Martyna Wojciechowska (1974-)

Martyna Wojciechowska
Martyna Wojciechowska; źródło: https://pl.wikipedia.org/, autor: Ertman76 , licencja: CC BY-SA 3.0

Znana nie tylko ze podróży, które relacjonuje w książkach i audycjach. Również z pasji, zaangażowania, chęci niesienia pomocy innym czy edukacji proekologicznej. Nie bez powodu otrzymała tytuł Gwiazdy Dobroczynności czy ambasadorki WWF (World Wide Fund for Nature). Nie kryje swoich poglądów, demonstrując je zarówno popierając Strajk Kobiet, jak uczestnicząc w akcjach charytatywnych, czy w serii Kobieta na krańcu Świata relacjonując trudne położenie kobiet w różnych kulturach.

Znamy ją także z zamiłowania do sportów ekstremalnych – jest licencjonowanym kierowcą rajdowym i nurkiem, trzecią w historii Polką, która wspięła się na Koronę Ziemi (jeden ze szczytów zdobyła będąc w ciąży).

Laureatka dziesiątek nagród min. w kategorii Osobowość, za dokument Ludzie Duchy na Festiwalu w Monte Carlo, Bursztynowego Motyla.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Dawid to nie imię, Dawid to kujon

Dawid to nie imię, Dawid to…

15 ciekawostek o Japonii

15 ciekawostek o Japonii