w

10 najdłuższych rzek Europy

10 najdłuższych rzek Europy
10 najdłuższych rzek Europy

Europejskie rzeki nie powalają swą długością. Prawdę mówiąc w światowym Top10 nie znajdziecie żadnej z naszego kontynentu. Nie ma się co dziwić, wszak Europa wielkością nie dorównuje Afryce, Amerykom czy Azji. Bądź co bądź, najdłuższa rzeka świata, Nil, przepływa przez dwie półkule… Ale nie znaczy to, że „nasze” rzeki nie są długie, ciekawe, prowadzące swe meandry przez różne kraje i tereny. Ba, jedna z nich wyznacza nawet granicę naszego kontynentu. Zapraszamy zatem na spływ po dziesięciu najdłuższych rzekach Europy.


1. Wołga – 3531 km

Wołga - 3531 km
Wołga – 3531 km; źródło: en.wikipedia.org, autor: Olegivvit , licencja: CC BY 2.5

Rzeka w Rosji – jak zresztą większość w tym zestawieniu. Największa i najdłuższa rzeka w Europie, a jednocześnie największa na świecie rzeka uchodząca do jeziora – Morza Kaspijskiego (owszem, mimo nazwy jest to jezioro). Delta Wołgi ma ponad 80 odnóg, a żyje w niej kilkadziesiąt gatunków ryb.
Już od średniowiecza była drogą handlową łączącą północ z krajami arabskimi. Obecnie żeglowna przez większość biegu, połączona kanałami z Bałtykiem, Morzem Białym, a także bezpośrednio z Moskwą.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Porty lotnicze w Polsce

Porty lotnicze w Polsce

10 najpiękniejszych puszcz w Polsce

10 najpiękniejszych puszcz w Polsce