w ,

17 najbardziej znanych polskich podróżników

Góry Ałtaj, Syberia.
Góry Ałtaj, Syberia.

Bronisław Malinowski (1844-1942)

Nazwisko tego antropologa jest powszechnie znane, chociaż podróżował nie dla samych podróży, a dla wiedzy, jaką z nich można było wynieść. W 1914 roku, będąc wykładowcą London School of Economics, wyruszył do Australii i Oceanii. Celem było badanie tubylczych plemion, co w tamtych czasach było ewenementem. Mało który z jego kolegów po fachu osobiście prowadził badania, bardziej polegając na źródłach zewnętrznych, które nie zawsze mogły być wiarygodne (tzw. antropologia gabinetowa).

Malinowski, by prowadzić badania, zamieszkał na miejscu (tzw. obserwacja uczestnicząca). Ich rezultatem było kilka książek, a do najbardziej znanych należy „Życie seksualne dzikich”. Samego zaś Malinowskiego za pioniera, który przez swoje podróże i badania otworzył nową epokę w antropologii.

Benedykt Dybowski (1833-1930)

Studiował medycynę, nauki przyrodnicze, paleontologię, botanikę, medycynę. Zyskał sławę naukową i badawczą, jednak był też zaangażowany w działalność konspiracyjną, w tym organizację Powstania Styczniowego. Skazany na śmierć, od której uratowało go wstawiennictwo naukowców niemieckich i Otto von Bismarcka, późniejszego Żelaznego Kanclerza Rzeszy.

Zesłany na Syberię kontynuował tam badania naukowe nad miejscową fauną, której odkrył ponad 100 nowych gatunków (w tym jelenia Dybowskiego, w czasie wyprawy do Władywostoku), a opisał kilkaset. Przez kilka lat podróżował po Syberii, badając jeziora (uważa się go za jednego z ojców limnologii) i faunę, formułując min. teorię powstania Bajkału.

Syberia zauroczyła go tak bardzo, że wrócił na Kamczatkę już jako wolny człowiek, zajmując się działalnością nie tylko naukową, ale też pomagając lokalnej ludności, między innymi zakładając szpitale i hodowle zwierząt na Wyspie Beringa.

Po wybuchu I wojny światowej ponownie zesłano go na Syberię, ale tym razem uratowało go wstawiennictwo naukowców rosyjskich.

Nie można powiedzieć, by jego podróże były dobrowolne, uczynił z nich jednak okazję do badań, które przyniosły mu sławę wśród naukowców – choć dla laików zbyt hermetycznych. Choć przez Rosjan zesłany na Syberię, to i przez nich jest najbardziej ceniony jako badacz.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Dawid to nie imię, Dawid to kujon

Dawid to nie imię, Dawid to…

15 ciekawostek o Japonii

15 ciekawostek o Japonii