w ,

17 najbardziej znanych polskich podróżników

Spitsbergen, lodowiec
Spitsbergen, lodowiec

Marek Kamiński (1964-)

Marek Kamiński
Marek Kamiński; źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Marek Kamiński, licencja: CC BY-SA 3.0

Pierwsza osoba na świecie, która jednego roku zdobyła oba krańce Ziemi. W maju 1995 stanął na biegunie północnym, zaś w grudniu na południowym. Wyczyn trafił do Księgi Rekordów Guinnessa, a wrażenie potęguje fakt, że pierwsza wyprawa była dwuosobowa (z Wojciechem Moskalem) ale druga już samotna. Stał się więc jedynym Polakiem, który zdobył Biegun Południowy – co zresztą powtórzył 2 lata później.

Wrócił na bieguny w 2004 roku z Jaśkiem Melą, niepełnosprawnym chłopcem bez ręki i nogi. Dzięki temu został on najmłodszym zdobywcą biegunów w historii. Co więcej, ta wyprawa pozwoliła sfinansować zakup protez dla 67 osób.

Prócz bieguna, z temperaturą minus 60 stopni, przeszedł też w trzyosobowym składzie pustynię Gibsona w Australii, z kolei w temperaturze plus 50 stopni… Odwiedził też źródła Amazonii, przepłynął Atlantyk katamaranem, wspiął się na Kilimandżaro, przeszedł Spitsbergen i Grenlandię.

I jak powiedział jednym z wywiadów – wszystko zaczęło się od książek, które czytał w dzieciństwie…

Aleksander Doba (1946-2011)

Aleksander Doba
Aleksander Doba

Kolejny podróżnik najbardziej znany z samotnych wyczynów. Miłośnik kajakarstwa, zresztą medalista mistrzostw akademickich. Opłynął kajakiem Bałtyk (1999r.) a 10 lat później Bajkał. Jako pierwszy kajakarz przepłyną całą Wisłę. W 13 dni przepłynął Polskę po przekątnej, od Przemyśla do Świnoujścia. W 1989 roku przepłyną 5125 km kajakiem w ciągu jednego roku (normalnie pracując) z czego 5000km to trasa, którą odwiedzał pierwszy raz w życiu.

Na okładkę New York Times i do wszystkich liczących się mediów trafił jednak za samotne przepłynięcie Atlantyku z kontynentu na kontynent w 2010 roku. Jako pierwszy na świecie dokonał tego wyłącznie siłą własnych mięśni – dwaj jego poprzednicy używali kajaka z żaglem. Była to druga próba, pierwsza (w tandemie) nie powiodła się. Wyczyn powtórzył w 2017 roku.

Jego kajakowe wyprawy przyniosły mu wiele nagród, wyróżnień i tytułów. Miedzy innymi Dyplom Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa, Podróżnik roku National Geographic USA 2015. Ustanowił wiele rekordów czasu i długości trasy.

Napisał tylko jedną książkę. Został też bohaterem książki Ocean to pikuś, Łukasza Wierzbickiego, autora przybliżającego tematykę podróżniczą dzieciom (min. Afryka Kazika o Kazimierzu Nowaku i Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana o Benedykcie Polaku).

Aleksander Doba zmarł 22.lutego 2021 roku, w czasie swojej ostatniej wyprawy – chwilę po zdobyciu szczytu Kilimandżaro.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Dawid to nie imię, Dawid to kujon

Dawid to nie imię, Dawid to…

15 ciekawostek o Japonii

15 ciekawostek o Japonii