w ,

17 najbardziej znanych polskich podróżników

Sahara, Maroko.
Sahara, Maroko.

Jacek Pałkiewicz (1942-)

Jacek Pałkiewicz
Jacek Pałkiewicz; źródło: https://pl.wikipedia.org, autor: Cezary Piwowarski, licencja: CC BY-SA 3.0

Nie tylko podróżnik, ale prawdziwy, tytularny odkrywca.

Odbył ponad 100 wypraw, które opisał w wielu książkach i reportażach i pokazał w dokumentach. Jest także założycielem szkoły przetrwania, współpracował min. z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów. Prowadzi szkolenia dla jednostek sił specjalnych, ukierunkowane na przetrwanie w niesprzyjających warunkach klimatycznych.

Jest osobą o sławie międzynarodowej – min. członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego z siedzibą w Londynie, został uhonorowany złotym krzyżem papieskim Pro Ecclesia et Pontifice, odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej. W Polsce zaś Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi i dziesiątkami innych nagród i odznaczeń.

Można o nim bez krzty przesady powiedzieć, że dotarł tam, gdzie wcześniej nikt, lub niemal nikt. To jemu przypisuje się odkrycie źródeł Amazonki, gdzie wznosi się obelisk z napisem „Tu rodzi się Amazonka, największa rzeka świata. Ustaliła to w 1996 r. naukowa, polsko-włosko-rosyjsko-peruwiańska wyprawa kierowana przez Jacka Pałkiewicza”.

Napisał wiele książek, relacjonujących wyprawy i przygody. Był też współautorem pozycji poświęconej innemu wielkiemu – choć zapomnianemu – podróżnikowi, Benedyktowi Polakowi.

Władysław Grodecki (1942-2018)

Ten znany podróżnik odszedł w ostatnią drogę w 2018 roku. Celem większości jego podróży było odnajdywanie śladów Polaków – a także cracoviana – w najdalszych zakątkach świata. Przy okazji promował kulturę naszego kraju, przez co był nazywany Wędrownym Ambasadorem. Znany przewodnik krakowski, pilot wycieczek, organizator wypraw grupowych.

Świat przemierzał przez 40 lat, w czasie ponad stu wypraw odwiedziwszy wszystkie prócz Antarktydy kontynenty. Miał na koncie między innymi 3 samotne wyprawy dookoła świata, które co prawda niekoniecznie zaczynały się w pojedynkę, ale tak kończyły. Ich początek i koniec zawsze był pod Wawelem.

Mawiał, że podróże uczą nie tylko geografii, innych kultur czy ludzi, ale także wzbogacają duchowo, uczą pokory i poszanowania drugiego człowieka. Wspominał, że najbardziej gościnni byli dla niego mieszkańcy Ameryki Łacińskiej i muzułmańskich krajów Bliskiego Wchodu

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
Dawid to nie imię, Dawid to kujon

Dawid to nie imię, Dawid to…

15 ciekawostek o Japonii

15 ciekawostek o Japonii