w ,

8 zaskakujących miejsc w Krakowie.

Propozycje nie tylko dla turystów.

Miejsce 6.
Stara lokomotywownia

Stara lokomotywownia
źródło: https://krakow.naszemiasto.pl/niezwykle-miejsca-w-krakowie-lokomotywownia-plaszow-zdjecia/ga/c3-2070664/zd/7380798

Kolejny cmentarz w naszym zestawieniu. Teraz jednak – maszyn. Ściślej mówiąc lokomotyw i parowozów. Obiekt powstał w roku 1927. Raczej nie znajdziecie go w przewodnikach, bo nie do końca wolno tam wchodzić. Co nie znaczy, że nie można… Część kompleksu jest nadal czynna, więc należy uważać, by nie przeszkadzać w pracy.

Bocznice są od dawna nieużywane, na nich zaś zaparkowano maszyny stare, nieużywane, niemożliwe, bądź nieopłacalne by je reperować. Nie tylko lokomotywy – znajdzie się tu też kilka parowozów, do kotłów których dziesiątki lat temu szuflowano węgiel. „To para gorąca wprawiła to w ruch. To para gorąca, co z kotła rurami do tłoków” jak w nieśmiertelnej Lokomotywie opowiadał Tuwim.

 

Prawdziwa gratka dla miłośników ciężkich sprzętów, klimatów industrialnych, zwiedzaczy opuszczonych miejsc. Pokryte rdzą lokomotywy, wagony z odłażącą farbą i panoszące się chwasty tworzą miejsce pełne niezapomnianego uroku.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0
10 najdłuższych mostów na świecie

10 najdłuższych mostów na świecie

Lepszy remake czy oryginał? „Król lew” znów w kinach

Lepszy remake czy oryginał? „Król lew” znów w kinach