w

10 najdłuższych mostów na świecie

Żaden nie znajduje się w Europie.

10 najdłuższych mostów na świecie
10 najdłuższych mostów na świecie

Jeszcze niedawno mówiąc o moście skojarzenie było jednoznaczne – konstrukcja przerzucona nad rzeką, umożliwiająca przeprawę z jednego brzegu na drugi. Jak zaraz się przekonacie technika w ciągu ostatnich 20 lat poszła do przodu w zaskakującym tempie… Teraz te najdłuższe mosty świata rzeki mijają mimochodem, niejako przy okazji. Imponujące konstrukcje zawieszone są nad jeziorami, wbijają się w morza, ciągną dziesiątkami kilometrów, niosąc mknące 300km/h pociągi… Nieraz aż ciężko wyobrazić sobie skalę przedsięwzięcia, które byłoby w stanie połączyć Warszawę z Łodzią i powstać w kilka ledwie lat.

 

A jednak się udaje i wcale nie powiedziano przy tym ostatniego słowa. Nowe mosty są ciągle w planach, ruch w top10 najdłuższych mostów świata jest płynny. Pozycje, które teraz znajdziecie w ogonie rankingu, jeszcze stosunkowo niedawno były jego czołówką. Nie będzie też dla Was zapewne zaskoczeniem, że najdłuższe mosty świata znajdziemy głównie w Azji. Rozmach Chin w tej dziedzinie jest powalający, zostawiający w tyle nie tylko Europę, ale również USA.

 

Zapraszamy więc na wędrówkę po dziesięciu najdłuższych mostach świata. Albo przejażdżkę, bo chodzić to po nich nie bardzo można.


Miejsce 10.
Wuhan Metro Bridge

Wuhan Metro Bridge
źródło: commons.wikimedia.org, autor: Howchou, licencja: CC BY-SA 3.0

Most mierzy zaledwie 37,8km długości, a oddano go do użytku w 2004 roku. Służy jako linia metra dla miasta Wuhan – jak można się domyślić po nazwie. Jest to metro nietypowe, bo biegnie nie pod ziemią, ale właśnie nad nią, na wiadukcie. Most zawieszono między innymi nad rzeką Yangtze.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
8 najdziwniejszych kolekcji

8 najdziwniejszych kolekcji.

8 zaskakujących miejsc w Krakowie

8 zaskakujących miejsc w Krakowie.