w ,

13 zaskakujących iluzji optycznych

Okłamią Twój mózg, ale też zaciekawią.

13 zaskakujących iluzji optycznych.
13 zaskakujących iluzji optycznych.

Z jednej strony mówi się, że potęga naszego mózgu jest niezmierzona i wykorzystujemy jedynie ułamek jego możliwości. Z drugiej wystarczy zaledwie kilka krzywych kresek, by ten jakże mądry organ oszalał. Percepcja, czyli odbieranie świata za pomocą zmysłów, okazuje się być bardzo prosta do zaburzenia.

 

Kiedy pojawiają się złudzenia optyczne i jak manipulować zmysłem wzroku?

Sposobów jest wiele. Można wykorzystać fakt, że nasz mózg spodziewa się jakiegoś elementu, bo tak nakazuje mu doświadczenie i schemat myślenia. Nie znajdując go – tworzy jego obraz, iluzoryczny właśnie.

Albo z zupełnie innej strony – nadając jednemu obrazowi sprzeczne znaczenia. Typowym przykładem jest znany zapewne większości obrazek, na którym widzimy twarz kobiety młodej lub starej, lub nie możemy odróżnić obrazu od tła, otrzymując dwie wersje rysunku.

Są też iluzje, o których nie zgadniemy, co zobaczycie na rysunku. Na tyle zaburzają perspektywę widzenia i percepcje wzrokową, że u różnych osób dadzą różny efekt.

 

Wśród morza przeróżnych iluzji znaleźliśmy dla Was kilka, obok których nie da się przejść obojętnie.


iluzja / złudzenie nr 1.
Iluzja ścian kawiarni

Iluzja ścian kawiarni
źródło: en.wikipedia.org, autor: StevenBattle, licencja: CC BY-SA 3.0

Przyjrzyjcie się liniom poziomym i powiedzcie – czy są one proste? Odpowiedź brzmi – owszem, chociaż wzrok przeczy temu ze wszystkich sił. Iluzja opisana już w XIX wieku, nabrała popularności po spotkaniu jej na ścianie kawiarni przez Richarda Gregory’ego, brytyjskiego profesora psychologii i neuropsychologii.

Do tej pory jest to jedna z najczęściej przywoływanych iluzji optycznych, stosowana zresztą również w praktyce – w Melbourne istnieje budynek Port 1010 o ścianach wykończonych właśnie w ten sposób.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0
10 rzeczy do zrobienia przed wyjazdem na wakacje.

10 rzeczy do zrobienia przed wyjazdem na wakacje.

11 największych zapór wodnych w Polsce

11 największych zapór wodnych w Polsce.