w ,

Jak walczyć z koronawirusem SARS-CoV-2 w warunkach domowych?

Jak walczyć z koronawirusem SARS-CoV-2 w warunkach domowych?
Jak walczyć z koronawirusem SARS-CoV-2 w warunkach domowych?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19 („CO” oznacza koronę, „VI” – wirus, „D” – disease z ang. choroba, liczba 19 wskazuje rok jej pojawienia – 2019), został odkryty pod koniec grudnia 2019 roku w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach – źródłem zakażenia miał być targ rybny. Pierwsze zarażenie koronawirusem w Polsce wykryto w Zielonej Górze, Ministerstwo Zdrowia podało tę informację 4 marca 2020 roku.

Zakażenie wirusem

Koronawirus należy do tego samego typu wirusów co SARS I MERS, ale może zarażać 1000 razy efektywniej niż SARS. Występuje w wydzielinie dróg oddechowych, krwi, a nawet w kale i moczu. COVID-19 daje objawy podobne do grypy, w ciężkich przypadkach wskutek zapalenia płuc u chorego pojawia się wysoka gorączka (powyżej 38ºC) i problemy z oddychaniem. Symptomy choroby pojawiają się zwykle między 2 a 10 dniem po kontakcie z nosicielem, chociaż ten czas może wydłużyć się nawet do 24 dni. Zanim pojawią się symptomy choroby, możliwość zarażania innych w ciągu pierwszych siedmiu dni jest największa. Według informacji chińskich władz ponad 80 proc. osób zarażonych wirusem na terenie Chin miało łagodne objawy choroby. Choroba zagraża najbardziej osobom po 65 roku życia, osobom cierpiącym na choroby przewlekłe (szczególnie choroby płuc), z obniżoną odpornością. Na ten moment nie ma skutecznego leku w walce z wirusem, pomocne mogą być leki używane w leczeniu malarii, HIV i AIDS, trwają prace nad szczepionką. Gorączkę i objawy grypopodobne leczymy lekami przeciwzapalnymi i aspiryną.
Lekkie objawy ustępują po 2 tygodniach, ciężkie nawet po 6 tygodniach. Ludzie zakażeni koronawirusem rozwijają przeciwciała, więc powinni uniknąć ponownej infekcji, jednak gdy pacjent nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej liczby przeciwciał, może ulec ponownemu zarażeniu.

 

Koronawirus u dzieci

Dzieci są prawdopodobnie równie podatne na zarażenie jak dorośli, ale przebieg choroby jest u nich dużo łagodniejszy. 2 lutego w Wuhan wykryto wirusa u noworodka, zaledwie 30 godzin po porodzie, matka miała wynik pozytywny jeszcze przed rozwiązaniem. To najmłodszy pacjent, nie jest jasne, w jaki sposób i kiedy doszło do przeniesienia wirusa – przez łożysko czy drogą kropelkową już po narodzinach. Po 17 dniach od urodzenia lekarze wykonali dziecku powtórne testy. Okazało się, że organizm noworodka bez leków przeciwwirusowych, sam zwalczył infekcję.
Media informowały jeszcze o przypadku sześciomiesięcznego dziecka w Singapurze, ośmiolatka z Wuhan i ośmiomiesięcznego dziecka z Australii, które wróciło wraz z zarażoną matką do Adelajdy z Iranu.
Naukowcy chińscy podali, że wśród zarejestrowanych do 11.02.2020 r. nie odnotowano żadnego śmiertelnego przypadku zarażenia koronawirusem w grupie wiekowej 0-9 lat.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
11 ciekawostek o kosmosie

11 ciekawostek o kosmosie

Koronawirus to nie tylko straty.

Koronawirus to nie tylko straty. W jakiej branży pracodawcy dają podwyżki?