w ,

11 największych zapór wodnych w Polsce.

Między Tobą a powodzią.

11 największych zapór wodnych w Polsce
11 największych zapór wodnych w Polsce

Na co dzień ich nie widzimy, nie myślimy o nich. Co najwyżej przechadzając się po ich szczycie podziwiamy widoki. Przypominamy sobie o nich ledwie kilka razy w roku, gdy okazuje się, że przy podwyższonym stanie wód to one stoją między nami a powodzią. Te potężne masy betonu i żelbetu są w stanie wytrzymać napór przybierających rzek i każdego roku ratują nasze życie.

Wiele z nich skutecznie wykorzystywana jest także w celu produkowania energii.
Ich elektrownie zapewniają tak zwaną czystą energię, nie potrzebującą ni węgla ni atomu i nie zasnuwającą krajobrazu smogiem.

Nowe zapory wodne powstają rzadko. Nie dlatego, że nie są potrzebne. Po prostu prace konstrukcyjne przy nich są bardzo wymagające, pochłaniające dużo czasu, środków, umiejętności. Pod Krakowem znajduje się na przykład zbiornik Świnna Poręba, który był już otwierany dwa razy – ostatnio w 2017 – ale nadal otwarty nie jest.
Powstanie kolejnej dużej zapory ogłoszono w 2017, a jej budowa ma potrwać do 2025. Zapowiada się więc, że jeszcze przez ładnych parę (albo paręnaście, biorąc poprawki na naszą rzeczywistość) poniższy ranking będzie aktualny. W końcu najstarsza, znajdująca się w Egipcie i wciąż funkcjonująca, zapora wodna ma ponad 3 tysiące lat…

Przy okazji dodajmy, że zapora to nie tama, chociaż słów tych używamy wymiennie. Tama tylko reguluje przepływ rzeki, podczas gdy zapora faktycznie ją przegradza i blokuje, stąd też tworzy zbiornik wodny.

To ich właśnie nazwy podajemy w naszym rankingu.


Miejsce 11.
Jezioro Bukówka

 

Jezioro Bukówka
źródło: http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/368:Dolny_Slask/196268:Paprotki_nad_jeziorem_Bukowka_zapora_na_rzece_Bobr.html

Ta zapora może wydawać się niepozorna, przy pierwszej w zestawieniu wręcz wyglądająca jak karzełek. Najważniejsze jednak, jak działa – o skuteczności jej ochrony przed powodziami przekonują się mieszkańcy praktycznie każdego roku.
Jej koncepcja powstała około roku 1900, właśnie po jednej z kolejnych wielkich powodzi, pustoszących dorzecze rzeki Bóbr. Pierwsza wersja zapory wytrzymała prawie 40 lat, nim po przeciekach wyłączono ją z eksploatacji. Na nową przyszło poczekać kolejnych 40 lat… Użyto do jej budowy pozostałości po starej zaporze oraz oczywiście mas ziemi i betonu.
Korona zapory ma 5 metrów szerokości a jej długość wynosi 265 metrów. Powstałe dzięki zaporze jezioro należy do największych w Sudetach.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
13 zaskakujących iluzji optycznych.

13 zaskakujących iluzji optycznych

10 najważniejszych wydarzeń 2001 roku.

10 najważniejszych wydarzeń 2001 roku.