w

10 najważniejszych wydarzeń 2001 roku.

Które z nich Ty pamiętasz?

10 najważniejszych wydarzeń 2001 roku.
10 najważniejszych wydarzeń 2001 roku.

Są lata, o których niewiele możemy powiedzieć. Mijały bez większych stresów, punktów zwrotnych czy epokowych odkryć. Są też takie, które zapisują się w pamięci na długo, nieraz na całe pokolenia. Niektóre z nich kojarzone będą tylko z jednym wydarzeniem, na tyle potężnym, by odepchnęło w niepamięć wszystkie inne.

W roku 2001 niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem było to z 11. września… Tragiczne, wstrząsające, zmieniające na całe lata politykę i sytuację militarną na świecie. To możemy powiedzieć z całym przekonaniem. A inne z naszego zestawienia? Nie podejmiemy się szeregowania ich, ciężko bowiem porównywać wydarzenia społeczne, polityczne czy naukowe. Zostańmy więc przy kolejności chronologicznej i przypomnijmy sobie, co przyniósł nam rok 2001.


Numer 1.
Wikipedia, Styczeń 2001

Wikipedia, Styczeń 2001
źródło: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować. I o której każdy z Was słyszał, każdy z Was korzystał. Powstała w styczniu 2001 roku (polska wersja we wrześniu). Jej bazą była Nupedia, czyli encyklopedia pisana przez ekspertów. Tempo powstawania nowych haseł było jednak niewspółmiernie wolne w porównaniu do potrzeb internautów. Obecnie wiki mieści dziesiątki milionów haseł w setkach wersji językowych. Choć w niektórych krajach próbuje się ją blokować, cenzurować, choć niektóre hasła nie stoją na wysokim poziomie, to bez wątpienia jest obecnie jedną z najpopularniejszych i najważniejszych stron na świecie.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0
11 największych zapór wodnych w Polsce

11 największych zapór wodnych w Polsce.

Jaka jest Zuzanna

Jaka jest Zuzanna?