w

Soczewki kontaktowe i ich używanie

soczewki kontaktowe i ich-uzywanie

Soczewki kontaktowe i ich używanie

Osoby z wadami wzroku najczęściej jako sposób ich korekcji wybierają okulary. Drugą opcją są soczewki kontaktowe, których popularność zresztą ciągle rośnie i przekonują do siebie coraz to nowych użytkowników. Nic dziwnego – w końcu są bez wątpienia nie tylko funkcjonalne, ale i niezwykle wygodne. Jakie kupić, gdzie i jak ich używać? Odpowiadamy w tym artykule.

Zakup soczewek kontaktowych

Zanim kupimy soczewki kontaktowe, musimy koniecznie skonsultować się ze specjalistą. Odpowiednią osobą będzie lekarz okulista albo też optometrysta. Specjalista przeprowadza wywiad i dokonuje badania wzrok. To podstawa do tego, by można było potwierdzić możliwość noszenia soczewek, dobrać ich rodzaj oraz wypisać receptę na soczewki. Czy te formalności są konieczne? Owszem. Soczewki i okulary korekcyjne to wyroby medyczne, nie można podchodzić do ich zakupu z beztroską. Tak robi pewne grupa osób, kupując np. soczewki na azjatyckich serwisach aukcyjnych czy okulary w markecie. Nie jest to zalecane i nie jest to też bezpieczne dla narządu wzroku.

Zakup soczewek dobrze jest natomiast robić w sklepach internetowych, ponieważ ceny w nich są widocznie niższe, niż w stacjonarnych optykach. Przykładem tego jest sklep BezOkularow.pl, jeden z największych w Polsce i oferujących dobrą jakość za atrakcyjną cenę.

Jakie soczewki wybrać?

Możliwe do noszenia soczewki zostaną nam przedstawione przez specjalistę. Do wyboru są dwie opcje. Pierwsza to soczewki jednorazowe, czyli jednodniowe (jak w ofercie https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe). Te modele zakładane są rano i zdejmowane wieczorem, po czym należy je wyrzucić. Nie można ich zakładać ponownie, w przeciwieństwie do soczewek wielokrotnego użytku. Wśród nich najbardziej popularne są soczewki miesięczne. Zgodnie z nazwą czas ich noszenia wynosi 30 dni, liczonych od momentu otwarcia opakowania. Po tym czasie należy je wyrzucić i zastąpić nową parą. Tu z kolei też mamy dwie możliwości do wyboru. Dzienne soczewki miesięczne zdejmuje się przed snem, chociaż można uciąć sobie w nich drzemkę. Miesięczne soczewki całodobowe można nosić dzień i noc, nawet przez 30 dni. Nie jest to jednak zalecane z uwagi zarówno na higienę oka, jak i samej soczewki. No właśnie, a jak przechowywać soczewki i jak o nie dbać?

Przechowywanie i pielęgnacja soczewek

Soczewki kontaktowe wykonane są z delikatnych materiałów, czyli silikonu hydrożelowego albo hydrożelu. Są też noszone bezpośrednio na gałce ocznej i oba te czynniki powodują, że muszą być odpowiednio pielęgnowane i utrzymywane w higienie.

W przypadku soczewek jednodniowych ta kwestia odpada – są one wyrzucane po zdjęciu. Inaczej jest w przypadku soczewek wielokrotnego użytku. Te, po zdjęciu, należy przemyć, np. płynem wielofunkcyjnym EyeLove Comfort. Następne odkładamy je do specjalnego pojemniczka, każdą soczewek osobno, w którym również znajduje się płyn, zabezpieczający przed wyschnięciem i pielęgnujący. Jaki płyn do soczewek polecany jest w przypadku alergików i osób o wyjątkowo wrażliwych oczach?  Dobrym rozwiązaniem jest płyn oksydacyjny, którego procedura stosowania wygląda jednak inaczej, niż w przypadku klasycznych płynów multifunkcyjnych. Mamy tu bowiem specjalny pojemniczek z koszyczkiem i tzw. katalizatorem, czyli specjalną płytką. W wyniku reakcji chemicznej następuje neutralizacja zanieczyszczeń, soczewka jest doskonale wyczyszczona z wykorzystaniem nadtlenku wodoru. Wada  to konieczność przeprowadzania procedury przez minimum 6 godzin, co w praktyce oznacza zazwyczaj wykorzystanie tej metody w nocy.

Jak więc widać „obsługa” soczewek kontaktowych nie należy do trudnych. Jeśli wybierzemy odpowiedni model, to jakość naszego życia może się bardzo zmienić na korzyść w porównaniu z okularami. Wystarczy wyrobienie w sobie pewnych nawyków pielęgnacyjnych oraz przyzwyczajenie się do zakładania i zdejmowania soczewek. W zamian otrzymujemy ogrom zalet, jakie niosą ze sobą szkła kontaktowe. Na czele oczywiście z poprawnym widzeniem i idącym za tym komfortem codziennego życia.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0

Bezpieczne wycieczki w pandemii ze sprawdzonym biurem podróży

fakty o klockach lego

10 szybkich faktów o klockach Lego