w

4 rzeczy, których nauczyliśmy się, testując damskie buty trekkingowe

buty trekkingowe
A young woman walking on the trek to the top of La Cumbrecita on the trail next to the Caldera de Taburiente motañas, La Palma island, Canary Islands, Spain

Wybór butów trekkingowych budzi emocje. Wszyscy wiemy, że to od nich zależy nasz komfort podczas górskich wycieczek, ale jak wybrać te odpowiednie? Sprawdzamy, co wyróżnia buty trekkingowe.

 

Jakie buty trekkingowe mamy do wyboru? W sklepach dostępne są modele dostosowane do długich wycieczek i szybkich podejść. Buty różnią się od siebie wysokością cholewki i materiałem. Na lato znajdziemy wiele modeli z lżejszych tkanin syntetycznych, na zimowe wyprawy polecane są buty skórzane. W butach trekkingowych producenci stosują zaawansowane materiały, jak np. membrany wodoodporne typu Gore-Tex, które sprawiają, że woda nie przenika do wnętrza buta nawet podczas intensywnego deszczu lub przechodzenia przez strumień. Czego jeszcze dowiedzieliśmy się o butach trekkingowych?

Historia butów treningowych sięga ponad 100 lat

Powstanie butów trekkingowych zawdzięczamy rozwojowi alpinizmu. Najbardziej uznane firmy produkują buty trekkingowe już od blisko 100 lat, jak np. założona w 1923 r. w Bawarii marka Lowa. Pierwsze modele nie były tak wygodne i bezpieczne jak obecnie dostępne buty trekkingowe. Tragiczna w skutkach wyprawa włoskich alpinistów na Punta Rasica w 1935 r. przyczyniła się do powstania słynnej podeszwy Vibram, która zwiększa przyczepność do gruntu i amortyzuje wstrząsy.

Dobre buty trekkingowe chronią sprzed urazami

Wspomniana już podeszwa Vibram sprawia, że buty pewnie trzymają się nawet na śliskim podłożu, jak np. wilgotne skały. Dodatkowym wsparciem są wysokie cholewki, które stabilizują kostkę. Przy niespodziewanym potknięciu na trudnym szlaku, dobrze zasznurowane buty z wysoką cholewką mogą uratować kostki przed skręceniem. Porządne buty trekkingowe uznanej marki to też gwarancja solidnego wykonania, dzięki czemu na szlaku nie spotkają nas przykre niespodzianki, jak np. ocierający stopę szew wewnątrz buta.

Buty trekkingowe nadają się nie tylko w góry

Choć myśląc o butach trekkingowych, wszyscy mamy przed oczami alpejskie szczyty, to ten typ obuwia sprawdza się w wielu innych sytuacjach. W tej kategorii znajdziemy zarówno profesjonalne buty dla alpinistów, buty na wyjazd w Tatry czy na mniej wymagające technicznie góry jak np. Bieszczady. Buty trekkingowe sprawdzą się również jako uniwersalne buty do turystyki outdoorowej. Idealnie nadają się na wycieczkę do lasu, zapewniając bezpieczeństwo i wygodę.

Buty trekkingowe powinny być… trochę za duże

Dobrze dobrane buty trekkingowe powinny być o pół numeru większe, niż obuwie, które nosimy na co dzień. Po pierwsze, pamiętajmy, że do butów trekkingowych, zwłaszcza w chłodniejsze miesiące, trzeba założyć odpowiednie skarpety, które zabezpieczą nas przed zimnem. Po drugie, podczas całodziennego marszu w trudnym terenie stopy będę lekko spuchnięte. Idealnie dobrane buty w takie sytuacji zaczęłyby nas uwierać, zabierając całą radość z wyprawy i powodując bolesne otarcia.

Idealne buty trekkingowe nie istnieją

To nie znaczy, że producenci ukrywają przed nami ich wady. Ale jeżeli szukasz jednej pary, którą będziesz nosić na wyprawy latem i zimą, w górach wysokich i w pobliskim lesie – musimy Cię rozczarować. Nie warto szukać butów trekkingowych, które można założyć na każdą wyprawę w góry. Jeśli postawisz na wodoodporność, pamiętaj, że Twoje buty będą gorzej odprowadzać wilgoć ze skóry. Jeśli wybierzesz bardziej stabilną wysoką cholewkę, musisz liczyć się z tym, że buty będą cięższe. Dlatego zastanów się, jakich butów potrzebujesz (na jaką porę roku, jaki typ aktywności będziesz uprawiać)  i wybierz najlepsze dla siebie.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie…

0
fakty o klockach lego

10 szybkich faktów o klockach Lego

Rafting – sposób na rodzinną rozrywkę