w

6 największych religii świata

6 największych religii świata
6 największych religii świata

Wiecie ile na świecie naszym jest różnych religii? Nie wiecie. Nikt nie wie. Najbardziej uczeni w tym temacie szacują, że jest ich od około 4 do około 10 tysięcy. Niezły rozrzut. W dodatku przecież cały czas powstają nowe.. Owszem, ktoś może powiedzieć, że Pastafarianizm to nie religia… Ale przecież Kościół Latającego Potwora Spaghetti – bo pod taką nazwą go raczej znacie – jest religią oficjalną w niektórych krajach…
Do najważniejszych jednak na pewno się nie zalicza, a te właśnie dziś Wam przedstawimy. O ile pierwsze trzy miejsca na pewno znacie, to później zaczynają się już zaskoczenia. Zaczynamy zatem:


1 Chrześcijaństwo

Chrześcijaństwo
Chrześcijaństwo

Powstało około 2 tysiące lat temu z judaizmu. Obecnie przynależność do tej właśnie wiary deklaruje prawie 2,5 miliarda ludzi – czyli mniej więcej jedna trzecia świata. Podstawy tej religii znane są na pewno każdemu z czytających – wiara w Boga Jedynego, syna jego Jezusa Chrystusa, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie, zbawienie od grzechu, życie wieczne… Wcale nie jest to jednak religia spójna. Połowa z wyznawców to katolicy, mniej więcej jedna trzecia to protestanci, zaś 10% prawosławni. Wewnątrz każdego z nich panują dziesiątki innych podziałów, w tak wielkiej ilości, że niemal nikt nie jest w stanie doliczyć się ich wszystkich. Według Center for the Study of Global Christianity istnieje obecnie ponad 40 tysięcy odłamów i wspólnot kościelnych.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj odpowiedź
    • Ateizm ani agnostycyzm nie są religiami i nigdzie we wpisie ich tak nie nazwano. Są jednak swoistą deklaracją wiary – bądź niewiary – więc w tekście o największych religiach i dla nich przypadł akapit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ładowanie…

0
Ciekawostki o serialu Wiedźmin

Najbardziej gorące ciekawostki o serialu „Wiedźmin”

10 ciekawostek o płetwalu błękitnym

Płetwal błękitny – 10 ciekawostek